Dzień Otwarty Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach

Wyborcy, którzy w ramach dnia otwartego odwiedzili  Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, wzięli udział w konsultacjach propozycji wzorów kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Wyborcy mogli się także zapoznać z najważniejszymi zasadami przeprowadzania tych wyborów, poznać swoje uprawnienia wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego.

Omówiono również zagadnienia związane z prawidłowym umieszczeniem na karcie do głosowania obowiązkowych elementów występujących na karcie do głosowania, m. in. instrukcji głosowania, nazw komitetów oraz imion i nazwisk kandydatów. Zwrócono uwagę na techniczne problemy, wynikające podczas druku kart do głosowania, tj. konieczność uwzględnienia wielkości i rodzaju czcionek oraz wielkości kratek przeznaczonych na postawienie znaku „x”, dostosowanie odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi pozycjami na liście kandydatów w celu umożliwienia zastosowania nakładek Braille’a.

Podczas konsultacji nakreślone zostały również wymagania, związane ze stosowaniem nakładki Braille’a podczas druku kart do głosowania oraz wpływu formatu karty na wielkość nakładki, a co za tym idzie łatwość jej użycia.

Po zapoznaniu się z różnymi propozycjami kart do głosowania – zarówno w formie jednej karty - płachty zadrukowanej jednostronnie lub w formie broszury składającej się z odpowiedniej ilości zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek, wyborcy stwierdzili, że karty - płachty formatu A0 mogą wręcz zniechęcić do udziału w głosowaniu. Jako możliwe do zaakceptowania uznano karty formatu mniejszego od formatu A1, wskazując jednocześnie na niedogodności związane z ich rozłożeniem na ograniczonej powierzchni pulpitu w kabinie lub stolika, ich złożeniem, spakowaniem pliku kart – płacht do koperty i wrzuceniem do urny.

Biorąc powyższe pod uwagę, uczestnicy konsultacji jednoznacznie wypowiedzieli się, że jedynym możliwym wzorem do zastosowania w wyborach samorządowych do rady gminy na prawach powiatu, do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego  są karty zbroszurowane.

 

Podczas konsultacji wyborcy wnieśli następujące uwagi :

  • w przypadku gdyby byłaby użyta karta „płachta” – należałoby przenieść instrukcje głosowania na górę karty np. w prawym rogu arkusza. Wyborcy skupią się na znalezieniu swojego kandydata na karcie, natomiast dołu strony nie będą już czytać,  gubi się on wśród całej zawartości dużej karty. Ponadto instrukcja wypisana na całej szerokości karty (w przypadku katy formatu A0 jest to tekst o szerokości 65 cm) jest trudna do przeczytania dla wyborcy, który ma i tak mało miejsca do rozłożenia karty na pulpicie/stoliku.
  • W przypadku kart „broszur” zwrócono uwagę że stronicowanie stron – napis np. „karta 4 z 18” – powinien być umieszczone na dole strony. Wyborca szukając swojego numeru listy może sugerować się numerem karty a nie numerem listy. 
  • Infografikę – obrazki nr  1 i 2 uznawano za zbędne, ponieważ nie wnoszą żadnej nowej informacji do zamieszczonego obok tekstu informacji. Natomiast obrazek nr 3 należało by powiększyć lub też dodać kolejny np., z wzorem naniesionego znaku „X” lecz o innym układzie graficznym np. „+”.
  • Niektórzy wyborcy po otrzymaniu informacji, że postawienie np. znaku „☑” powoduje nieważność głosu, sugerowali, że powinno to być wyraźniej opisane w instrukcji.

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    21-06-2017 12:37

    Wprowadził:

    Janusz Pytel

  • Data modyfikacji

    22-06-2017 7:11

    Wprowadził:

    Barbara Olejnik-Sobczyk