II Liceum Ogólnokształcące - Zespół Szkół nr 3 w Siemianowicach Śląskich
W dniu 19 czerwca 2017 r. – Główny Specjalista w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach – Barbara Olejnik-Sobczyk oraz Starszy Referent w Delegaturze – Magdalena Guzik przeprowadziły wśród młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich konsultacje dotyczące propozycji nowych wzorów kart do głosowania, które miałyby zastosowanie w najbliższych wyborach samorządowych.
W ramach konsultacji poruszone zostały takie kwestie, jak istota biernego i czynnego prawa wyborczego, uprawnienia wyborców niepełnosprawnych, a także zasady głosowania w wyborach samorządowych oraz w pozostałych wyborach – do Sejmu RP, Senatu RP, wyborach Prezydenta RP oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego. Omówiono także alternatywne sposoby głosowania, tj. głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne, a także głosowanie za granicą czy w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, zakładach karnych, aresztach i Domach Akademickich.
Przedstawiciele Delegatury zapoznali uczniów z zadaniami Państwowej Komisji Wyborczej, a także z działaniami wykonywanymi przez Komisarzy Wyborczych oraz Delegatury KBW w ramach bieżącej działalności. Wyjaśnione zostały podstawowe różnice pomiędzy rejestrem wyborców i spisem wyborców, a także zagadnienia związane z udziałem w pracach obwodowej komisji wyborczej, co szczególnie zainteresowało młodzież.
Omówiono również zasady prawidłowego umieszczenia na karcie do głosowania obowiązkowych elementów występujących na karcie do głosowania, m. in. instrukcji głosowania, nazw komitetów oraz imion i nazwisk kandydatów. Zwrócono uczniom uwagę na techniczne problemy, wynikające podczas wydruku kart do głosowania, tj. konieczność uwzględnienia wielkości i rodzaju czcionek oraz wielkości kratek przeznaczonych na postawienie znaku „x”, dostosowanie odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi pozycjami na liście kandydatów w celu umożliwienia zastosowania nakładek Braille’a.
Podczas konsultacji wskazane zostały rygory narzucone na proces druku kart do głosowania, wynikające ze stosowania nakładki Braille’a oraz wpływ formatu karty na wielkość nakładki – a co za tym idzie łatwość jej użycia. Po zapoznaniu się z różnymi propozycjami kart do głosowania – zarówno w formie jednej kartki zadrukowanej jednostronnie albo w formie broszury składającej się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek - młodzież jednogłośnie orzekła, że jedynym możliwym wzorem do zastosowania w wyborach samorządowych są karty zbroszurowane.
Rejestr zmian
-
Data utworzenia
19-06-2017 14:30
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
zobacz cały rejestr
-
Data modyfikacji
19-06-2017 14:46
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:16
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:34
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:35
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:46
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:51
Wprowadził:
Janusz Pytel
-
Data modyfikacji
19-06-2017 15:52
Wprowadził:
Janusz Pytel