Konsultacje z mieszkańcami Miasta Jaworzna, Biuro Obsługi Interesantów – Urząd Miejski w Jaworznie

W dniu 27 czerwca 2017 r. – Główny Specjalista w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach – Barbara Olejnik-Sobczyk oraz Starszy Referent w Delegaturze – Magdalena Guzik, przeprowadziły wśród mieszkańców Miasta Jaworzna, załatwiających sprawy urzędowe w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta Jaworzna, konsultacje dotyczące propozycji nowych wzorów kart do głosowania, które miałyby zastosowanie w najbliższych wyborach samorządowych.

Podczas konsultacji omówiono wymogi, jakie są związane z zastosowaniem nakładek Braille’a, prezentując równocześnie pismo Braille’a na podstawie instrukcji do głosowania dla osób niepełnosprawnych. Jeden z wyborców zwrócił uwagę, że na drugim piktogramie, umieszczonym na stronie tytułowej karty do głosowania, powinny być naniesione numery stron. Padały pytania o koszt druku kart wyborczych w formie płacht oraz broszur. Zwracano uwagę że powinno się wybrać formę kart najbardziej ekonomiczną jeśli chodzi o koszty ich druku oraz wykonania nakładek Braille’a.

Wyborcy zwracali uwagę że napis „kartka 4 z 18”, poprzez umieszczanie go w prawym górnym rogu każdej ze stron broszury, jest mylący i może sugerować że jest to np. lista nr 4. Wskazano że numeracja stron jest umieszczana przeważnie na dole strony. Wskazywano że napis ten powinien być umieszczony w prawym dolnym rogu.

Wśród wyborców była też osoba, która wielokrotnie była członkiem komisji obwodowej. Zwróciła uwagę na fakt, że liczenie kart – „płacht” po otwarciu urny do głosowania będzie bardzo uciążliwe. Każdą kartę po wyjęciu z urny trzeba ostrożnie rozłożyć (złożona została przez wyborcę w celu wrzucenia do urny), przeważnie będzie też potrzeba wyjęcia jej z koperty. Trzeba pamiętać że karty dzieli się następnie na odpowiednie pakiety: karty nieważne i karty ważne. Te ostanie dzielą się na głosy ważne i głosy nieważne. Z kolei głosy ważne dzielimy dalej wg komitetów. Przy tym podziale może okazać się, że tak dużych kart nie ma już gdzie rozkładać (wchodzą tu pod uwagę zarówno stoły jak i podłoga).
A przecież należy następnie każdy pakiet kart dla konkretnej listy podzielić w dalszym kroku wg głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. Spowoduje to ogromne trudności dla komisji obwodowej przy ustalaniu wyników głosowania.

Przeważająca większość wyborców opowiedziała się jednak za kartą w formie broszury. Głos jednej osoby był za karta „płachtą”.

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    28-06-2017 13:10

    Wprowadził:

    Janusz Pytel

  • Data modyfikacji

    28-06-2017 13:12

    Wprowadził:

    Janusz Pytel