W związku z nieprawdziwymi informacjami medialnymi Państwowa Komisja Wyborcza informuje

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z nieprawdziwymi informacjami medialnymi, informuje, że przypomniała okręgowym komisjom wyborczym, aby dane wszystkich osób umieszczonych w wykazach poparcia, aż do osiągnięcia ustawowego minimum poparcia wymaganego do rejestracji listy w wyborach do Sejmu bądź kandydata w wyborach do Senatu, były sprawdzane bardzo wnikliwie, w tym z użyciem rejestru PESEL.

Powyższe dotyczy zgłoszeń dokonanych przez wszystkie, a nie tylko wybrane komitety wyborcze.

Przypomnienie o obowiązku należącym do okręgowych komisji wyborczych było związane z otrzymanymi od okręgowych komisji wyborczych informacjami o dołączanych przez niektóre komitety wyborcze do zgłoszeń list kandydatów na posłów lub zgłoszeń kandydata na senatora wykazów podpisów zawierających m.in. dane osób zmarłych, w tym zmarłych kilka lat temu, oraz osób, które zmieniły nazwisko.  

W piśmie do okręgowych komisji wyborczych zostały przywołane określone stany faktyczne, o których została poinformowana Państwowa Komisja Wyborcza, aby unaocznić możliwość wystąpienia podobnych sytuacji, niezależnie od tego, którego komitetu wyborczego miałyby dotyczyć.

Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza przypomniała okręgowym komisjom wyborczym, iż o wszystkich stwierdzonych przypadkach naruszeń prawa w przedmiotowej sprawie należy bezwzględnie zawiadamiać organy ścigania.

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    06-09-2019 15:25

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij